Czy warto jest pojechać do Birmy?

Birma – czy warto pojechać?Birma lub Myanmar – formalna nazwa to Republika Związku Mjanmy. Jest to azjatyckie państwo malowniczo położone pomiędzy pasmem gór i morzem. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Laosem Indiami oraz Bangladeszem.

Dawno zapomniane, dzisiaj jest otwarte na turystykę. Myanmar metropolia jako stolica nosi nazwę Naypyidaw. Birma ludzie – jej liczbę oblicza się na 51,5 miliona. Króluje system prezydencji.
To niezamożny kraj i do niedawna nie słyszano o nim, ale chce się otworzyć na turystykę. Rezydenci tam są ciepli i otwarci na odwiedzających, gościnni i życzliwi, mimo iż widać w tamtym miejscu szeroką biedę. Niech Was nie zdumieje krajobraz chudych dzieciaków biegających boso i proszących o wsparcie. Panowie nie chodzą w spodniach tylko noszą sorongi, dziewczęta na głowie noszą chusty. Widać brak inwestycji, stare, niszczejące domostwa, nędzne drogi. Mieszkańcy są ubodzy – starają się związywać koniec z końcem. To niesłychanie robotny naród. Zajmują się w większości wypadków handlem oraz transportem wędrowców. Da się też tanio zjeść. W tutejszej kuchni birmańskiej przeważa makaron oraz ryż.

Birma religiaBirma to kraj buddyjski. Zamieszkuje w tym miejscu plus minus 400 tysięcy mnichów buddyjskich. Jest też trochę hindusów i katolików. Jadąc do Birmy warto zabrać ze sobą perfumy, t-shirty czy kosmetyki, które można z powodzeniem wymieniać na lokalne pamiątki. Można również nabyć obrazki malowane na płótnie, wyrzeźbione głowy Buddy a także inne ręcznie fabrykowane cuda.

Na co baczyć i czego się wystrzegać?Na targu należy zważać na miglanców i naciągaczy. Jak widzą podróżników to starają się wydobyć od nich jak najwięcej gotówki. Należy unikać wody z kurka a jedzenie nie za każdym razem jest sterylnie przygotowane – zdarzały się robaki w potrawach. Wyjeżdżając, warto też pamiętać o szczepieniach: wskazane także jest szczepienie przede wszystkim na zapalenie wątroby typu A i typu B.

Co warto zobaczyć w Birmie?

Bagan – na niewielkim terenie jest powyżej 2000 świątyń, są czarujące i w przeróżnych wymiarach.
Shwedagon Paya to ogromna budowla sakralna w Yangon. Jest w kontraście ona z resztą miejscowości dlatego że jest ona cała w złocie.

Amarapura – klasztor buddyjski – można doświadczać codzienne bytowanie mnichów.

Czytaj także:

myanmar online visa

You May Also Like

About the Author: rootmaster

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *