Założenie działalności gospodarczej – jaka forma spółki?

Prowadzenie jednostki gospodarczejpotrzebuje doboru poprawnej formy prawnej. Łączy się to m.in. z wielkością i typem opodatkowania, trybem nadzorowania firmą lub odpowiedzialnością za jej obowiązki. Modele działalności gospodarczej zawierają różnorodne odmiany – od indywidualnej jednoosobowej jako jednostka fizyczna po wielorakiego wariantu spółki.

Jaka spółka?

Odbierając nadzwyczaj generalnie, spółki wolno podzielić na osobowe oraz kapitałowe. Do pierwszej kategorii należy m.in. spółka cywilna, a do drugiej – np. spółka akcyjna.

Cywilna – pierwsze kroki
Postać spółki cywilnej przynależy do najchętniej wybieranych przez młodych przedsiębiorców, ponieważ jest jedną z najprostszych form prowadzenia działalności. Jej założenie wymaga zawarcia pisemnej umowy między minimum dwoma udziałowcami. Mogą to być osoby fizyczne, lub gospodarcze. Spółka cywilna potrzebuje zarejestrowania w urzędzie miasta czy też gminy.

Wkład, jaki wnoszą udziałowcy jest w stanie dysponować umowną postać – zdołają to stanowić kapitał, osobista zajęcie, zasóby wiedzy i umiejętności. Akceptuje się, że wkłady mają analogiczną atut. Wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania organizacji – wierzytelność wyrównywane jest z dostatku zaś jeśliby nie jest on dostateczny, spośród dostatków osobistych.

Akcyjna – bardziej zaawansowane

W największym stopniu złożoną postacią prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka akcyjna. W charakterze spółka kapitałowa ma osobowość prawną, zasoby finansowe zakładowy a także własny majątek – niezależny od majątku osobistego partnerów.

Spółkę akcyjną jest w stanie desygnować jedna bądź kilka ludzi, przy czym jej zaistnieje potrzebuje poświęcenia co najmniej 100 tys. zł. Kapitał zakładowy jest udziałem założycieli i zostaje równo podzielony na akcje, w związku z czym założyciele stają się wspólnikami. Wspólnicy nie ryzykują osobistym dostatkiem za wierzytelności instytucji.

Zawiązanie spółki potrzebuje sporządzenia statutu w formie aktu notarialnego, wkładów, konieczne jest także mianowanie organów: zarządu, rady nadzorczej oraz ogólnego zgromadzenia. Spółka akcyjna podlega wpisowi do KRS.

Zobacz też: spółki rosja

You May Also Like

About the Author: rootmaster

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *